Ukázka woodkopfu

Woodkopf time out: Něco k pravidlům

Vydáno: 25.02.2011 18:10 | 1 komentář
Woodkopf time out: Něco k pravidlům

O velikosti hřiště se vedou mezi woodkopfisty dlouhodobé spory. V pravidlech stojí, že hřiště má rozměr 6 - 8 x 6 - 8 metrů. Což je standardní velikost hřiště pro potřeby turnajů i pro potřeby mistrovství světa. Nicméně zkušenosti ukazují, že hra na větší ploše je pro oko diváka atraktivnější protože kebuláči si můžou navzájem utíkat, je zde větší prostor pro taktiku i pro energickou hru.

Velikost hřiště

Malé hřiště má výhodu v tom, že kebuláči kteří mají s fošnami problém udělat pár kroků, to mají k sobě blíž a tudíž častěji dochází ke kontaktům. Jak je vidět, pro výkonnější hráče je výhodnější větší hřiště, pro slabší woodkopfisty zase hřiště menší. Pro oba tyto tábory je současná platná norma 6 - 8 x 6 - 8 m jakýmsi kompromisem. Dříve, těsně po vzniku hry mělo totiž hřiště na délku 6 m a na šířku pouze 2 m. Dnes se hřiště zvětšilo a není vyloučeno, že i do budoucna se hřiště zvětšovat bude. Osobně bych navrhoval jako požadavek Unie Woodkopf pro start hry na olympiádě vybudování Národního Woodkopfového stadionu s kapacitou min. 30 000 diváků, hřiště bych doporučil ve tvaru kruhu o průměru 30 m. A to by byla atmosféra, pánové...

Počítání

Turnajů ve woodkopfu se účastní každoročně více a více kebuláčů a za jeden turnaj je třeba odehrát desítky, někdy i stovky klání na několika kolbištích zároveň. Aby turnaj neztratil plynulost pro diváka, hraje se obvykle na dvě vítězná shození, přičemž po každém bodu si prkna kebuláči mění. Od čtvrtfinále výš se hraje na tři vítězná shození a finále na 4. Praxe jasně ukazuje, že v takového hře do několika málo bodů záleží velmi na štěstí. Proto by bylo možno uvažovat do budoucnosti o systému turnajů s omezeným množství účastníků, aby se mohlo hrát spravedlivějším systémem na více vítězných bodů či dokonce setů. Anebo by se nehrálo v podobě jako dnes (základní skupiny kde se hraje každý s každým, pak osmifinálové skupiny a pak play off), ale vyřazovacím způsobem hned od začátku. Ale tam zase bude záležet, jakého soupeře si vylosujete. Tak nevím, který způsob je spravedlivější. Asi to bude muset rozhodnout náčelník.

Úprava head fleku

Fošna na woodkopf má předepsaný rozměr i váhu, nesmí být nijak zakřivená ani vydlabaná, výtvarná úprava je libovolná, mimo místa, kde se fošna dotýká hlavy - tzv. head fleku. V místě head fleku musí být fošna bez úpravy (povoluje se ohoblovaná a natřená jednou vrstvou obyčejné barvy na dřevo). Přípustnost resp. neregulérnost úpravy head fleku posoudí před každým kláním rozhodčí, v případě pochybností spor rozsoudí náčelník Unie, který má vždycky pravdu. Nepřípustná je i úprava hlavy různými druhy vlasových gelů, zapletením copánků či dredů ve vlasech apod. Přípustné je si hlavu před kláním do hola vyholit, ale to se povoluje jen proto, že většina členů rady starců má hlavu stejně holou, tak aby jim to nebylo líto. Stav kebuláčovi hlavy i prkna před začátkem klání vždy posoudí rozhodčí a jestliže se ukáže, že byla pravidla porušena, pak to může mít za následek i kontumační prohru kebuláče a nařízení pokuty ve výši, kterou určí náčelník.

Matyáš Troup, autor je woodkopfovou legendou.

Komentáře

  1. [1] Nike shoes wholesale for sale napsal(a):
    In an effort to remain hip as my age advances I like to wear Oakley sunglasses, the fashion forward shades for outdoors people.<br /> Nike shoes wholesale for sale http://www.5starsmovement.net/36/
    Posláno: 05.11.2015 00:45

Zanechat komentář

E-mail nebude zveřejněn.
 

Aktuálně

Síň slávy

24.08.2012 17:00
Porvé hromadně zveřejňujeme a připomínáme vítěze minulých ročníků mistrovství světa ve WOODKOPFU.…

Ladronkafest Woodkopfu, Woodkopf Ladronkafestu!

24.08.2012 16:00
Náčelník rozhodl, Rada Starců schválila a my jsme nadšeně přivítali. Mistrovství světa ve Woodkopfu…

Tréninkové metody

08.04.2011 14:40
O Woodkopfu se říká, že nutným předpokladem pro úspěch je mít placatou hlavu, vysokou postavu,…

Anketa

Jak by se měl jmenovat maskot olympiády v roce 2224, kdy bude WOODKOPF konečně na programu her?


  • 63%

  • 6%

  • 4%

  • 10%

  • 17%

Počet hlasů: 418